Budownictwo, Nieruchomości

W jakich sytuacjach wymagane będzie posiadanie energetycznego świadectwa

Zwiększające się ceny paliw kopalnych sprawiają, że coraz większa uwaga jest kładziona na najróżniejsze pomysły ograniczające ich zużycie. Z jednej strony pojawiają się zaawansowane technologiczne rozwiązania, takie jak na przykład wiatraki albo fotowoltaika, a z drugiej się dąży do tego, żeby ograniczyć zużycie. Tu naprawdę dużo do powiedzenia ma budownictwo, gdyż stanowi ono branżę, która w tej kwestii ma sporo do poprawienia.

Na szczęście jednak już jakiś czas temu podjęto odpowiednie działania w tym temacie. Jedno z nich to wprowadzenie energetycznych certyfikatów, które informować mają o tym, jak dużo zapotrzebowania na energię mają konkretne budynki. Tego typu Świadectwa energetyczne obowiązkowe się stały dla wszystkich budynków, które zostały wybudowane po roku 2009, oraz rzecz jasna budowanych obecnie.

Lecz od pierwszych miesięcy 2023 roku praktycznie każdy sprzedawany lub wynajmowany lokal musi dysponować tego typu dokumentem. Co będzie oznaczało, że jeżeli nawet ma więcej lat to właściciel nie może tego obowiązku pominąć. W sytuacji gdy nie będzie chciał zrobić, to naraża się na karę, a ta może być dość spora. W skrajnej sytuacji do zapłacenia dostać można nawet pięć tysięcy, co stanowi większą kwotę niż koszt wyrobienia certyfikatu. Kara może też zostać nałożona w sytuacji, kiedy ktoś przy audycie podał nieprawidłowe dane, wówczas wystawiony w oparciu o nie certyfikat staje się nieważny.

Tak więc z różnych powodów jednak warto zrobić Świadectwo charakterystyki energetycznej, a nie ryzykować niepotrzebną karą. Szczególnie że koszty obecnie nie są wcale jakieś wysokie. Uzależnione są one od kilku czynników, na przykład takich jak wielkość i położenie nieruchomości czy też jej stan techniczny. Pod uwagę bierze się również rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane ściany i stropy, czy jakość okien. Wykonanie certyfikatu dla typowego mieszkania zaczyna się od sumy około 300 złotych, nieco więcej to może być w przypadku zwykłego domu jednorodzinnego. Najwięcej zapłacić będzie trzeba za wielorodzinne budynki, nawet do paru tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY