Finanse, Biznes

Jaka jest najważniejsza rola świadectw energetycznych

W ślad za pojawiającymi się programami redukcji emisji zanieczyszczeń idą propozycje jak oszczędzać energię. To bardzo dobre połączenie, gdyż tylko w taki sposób da się zmienić efektywnie obecny stan rzeczy. Zużycie wody czy energii elektrycznej widać po rachunkach, które trzeba płacić. Tutaj łatwo zauważyć różnicę po tym jak się zacznie oszczędzanie zużycia tych właśnie mediów. Ale już to, jak bardzo energochłonne są ściany i sufit domu, trudno raczej określić bez dokładnych pomiarów. Owszem, nowo budowany obiekt ma te rzeczy opisane w projekcie, lecz co zrobić mogą właściciele starszych nieruchomości. Posłużyć się można pewnymi uśrednieniami dla naszej strefy klimatycznej, jednak z reguły to nie będą precyzyjne dane.

Na przykład domek w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad jeziorem, a co za tym idzie i energetyczne zapotrzebowanie będzie rożne. Przydatne w określeniu zapotrzebowania danej nieruchomości na energię potrzebną do wentylacji, do ogrzewania lub chłodzenia oraz do podgrzewania wody użytkowej jest świadectwo energetyczne. Warto zainteresować się tym dokumentem charakterystyki energetycznej obiektu. Koszt jego przygotowania to raptem kilkaset złotych a ważność dokumentu wynosi 10 lat. To nieduży koszt, jeśli w zamian otrzymuje się informacje, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Dodatkowo energetyczne świadectwo ma także wskazówki związane ze sposobem poprawy efektywności energetycznej budynku. Ich uwzględnienie pomaga zmniejszać zużycie energii, a co za się z tym wiąże ograniczyć koszty. Co ważne, od kwietnia 2023 roku budynki i lokale wystawiane na sprzedaż lub wynajem wręcz muszą takie zaświadczenie posiadać. Nawet jeśli jakaś nieruchomość nie wymaga takiego audytu, to precyzyjne wyznaczenie parametrów pozwala wyliczyć ogólne zapotrzebowanie energetyczne i poznać koszty związane z jej użyciem.

Aktualnie łatwo znaleźć firmę, która wykona stosowne obliczenia i przygotuje dokument, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Świadectwa energetyczne Lublin i przeglądnąć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY