Inne

co to są i w jaki sposób działają separatory tłuszczu

Domowe ścieki trafiają najczęściej bezpośrednio do systemu kanalizacji, a przy właścicielach domów często też do szamb. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku lokali gastronomicznych lub producentów artykułów żywnościowych. W takich miejscach niejednokrotnie wytwarzane ścieki są zanieczyszczone rozmaitymi tłuszczami, jakich zgodnie z przepisami, które obowiązują nie można bezpośrednio wylewać. Tłuszcze znajdujące się w takich ściekach w niższych temperaturach tężeją i zaczynają się osadzać na ścianach rur.

A z kolei to ogranicza przepływ, a w skrajnych przypadkach może wręcz spowodować całkowite zatkanie i konieczność kłopotliwego przetykania. Z tego też powodu właściciel obiektu ma obowiązek oczyścić takie ścieki, bo w innym wypadku narazi się na kary. Jeśli chodzi o tłuszcze do takiego czyszczenia stosuje się przeważnie specjalne separatory. Te urządzenia mają nieskomplikowaną budowę, ale przez zastosowanie podstawowych praw fizyki mają dużą skuteczność.

Sporą popularnością na przykład się cieszą separatory jednokomorowe, które łączą w sobie funkcję separatora i osadnika. Ich montaż jest stosunkowo prosty i szybki, potrzebują też dużo mniej powierzchni, niż pozostałe opcje. Komory w dolnej części mają zamontowaną specjalną przegrodę, służącą do zatrzymania cięższych frakcji. Za to tłuszcz, z racji tego że ma mniejszą gęstość niż woda, pływa na powierzchni znajdujących się w zbiorniku ścieków.

Odpływ powinien się znajdować na pewnej głębokości, przez co nic niepożądanego do niego nie trafia. Jednak ze względu na to, że warstwa tłuszczu bez przerwy będzie rosnąć, to co kilka tygodni potrzebny będzie serwis separatorów. W czasie takiego serwisu oceniony zostanie techniczny stan całego urządzenia, a poza tym usunięte osady i tłuszcz za pomocą specjalistycznego sprzętu. Takie czyszczenie separatorów zaleca się wykonywać przynajmniej raz na miesiąc, to będzie zależne od ilości ścieków i ich charakteru. Można podpisać na stałe umowę z jedną z firm, wówczas nie będzie problemu na przykład z terminami.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY