Chodzenie do szkoły wiąże się nierozerwalnie z tym, że większość nauczycieli będzie w jakiś sposób weryfikować wiedzę swoich uczniów. Możliwości na to jest wiele, dużą popularnością na przykład się cieszy tradycyjne odpytywanie ustne, ale też i najróżniejsze zadania domowe. Ale najczęściej chyba nauczyciele wykorzystują wszelakie kartkówki i sprawdziany. To właśnie w taki sposób można najlepiej sprawdzić, czy faktycznie dana osoba umie ustalony fragment materiału, czy jednak niekoniecznie.
Forma i zasady pisemnych sprawdzianów w dużym stopniu zależą od danego nauczyciela. W dużej ilości szkół występują w regulaminach zapisy doprecyzowujące przykładowo zwolnienie ucznia z obowiązku pisania po przebytej chorobie, czy też sposób poprawienia ocen na lepsze. Ale zarówno same pytania jak również czas i forma leżą już w gestii pedagoga. W praktyce największa różnica pomiędzy kartkówkami a sprawdzianami będzie taka, że te pierwsze obejmują jedynie niewielki zakres bieżącego materiału, i trwać mogą nawet poniżej kilkunastu minut. Sprawdziany są dłuższe, trwają przeważnie całą lekcyjną godzinę, ale w przypadku niektórych przedmiotów czasami może to być dwie pod rząd.
Całkowicie odmienna będzie również waga samych ocen. Ponieważ na sprawdzianach uczniowie muszą się wykazać pokaźną wiedzą z całego zakresu materiału, to też i ocena z niego będzie miała znacznie ważniejsze znaczenie. Z tego też powodu ten sposób weryfikacji planuje się z pewnym wyprzedzeniem, niekiedy sprawdzian zostaje zapowiedziany nawet kilka tygodni do przodu. W czasie nauki do niego uczniowie mają wiele możliwości. Po pierwsze skorzystać mogą ze zrobionych na lekcjach notatek oraz książek do konkretnego przedmiotu. Obecnie bardzo pomocne są również różnego rodzaju serwisy z pojawiającymi się na sprawdzianach pytaniami. Do tego typu pytań umieszczane są też szczegółowe odpowiedzi, co bardzo się przydaje podczas nauki. Co interesujące, z takich miejsc korzystają też często sami nauczyciele, jacy chętnie wykorzystują znalezione zadania do opracowania swoich własnych.
+Tekst Sponsorowany+