ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Inne

Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem

Podwodny świat jest fascynujący i piękny, a od jakiegoś czasu dostępny dla większości z nas. Technologiczny postęp spowodował, że aktualnie każdy kto będzie odpowiednio zdrowy może odbyć specjalistyczne szkolenie i zacząć nurkować. Tak naprawdę droga do tego żeby samemu oglądać wraki czy rafy koralowe nie będzie wcale taka trudna, tak więc warto dowiedzieć się jak ona wygląda. Żeby rozpocząć rekreacyjne nurkowanie w pierwszej kolejności trzeba mieć odpowiedni stan zdrowia. Z uwagi na ciśnienia panujące na głębokości niezwykle ważne są płuca i zatoki, ich choroby zabraniają schodzenia pod wodę. Mało polecane będzie również scubowanie jeżeli ktoś będzie miał nadciśnienie, padaczkę czy poważne problemy z sercem.

Zaleca się żeby przed zaczęciem kursu zbadać się dokładnie u odpowiedniego lekarza, od którego uzyska się zgodę na tę aktywność. Obowiązkowym etapem przygotowania do samodzielnych zejść pod wodę jest specjalistyczny kurs, składający się z części teoretycznej i praktycznej. W czasie takiego szkolenia młody scuba uczy się szeregu teoretycznych zagadnień, oraz odbywa swoje pierwsze nurkowania. Są one realizowane w asyście instruktora, uczącego odpowiedniego zachowania pod wodą i radzenia sobie z awaryjnymi sytuacjami.

Po pozytywnym zakończeniu szkolenia dostaje się certyfikat, z którym w zależności od federacji można nurkować na głębokość od 18 do 20 metrów. Jeśli ktoś by chciał się bardziej rozwijać, to może robić kolejne kursy, jakie rozszerzą jego wiedzę i pozwolą na zanurzanie się na większe głębokości. W praktyce chcąc wchodzić na wyższe stopnie zaawansowania trzeba posiadać jakieś doświadczenie, potwierdzone najlepiej przez innych nurków.

Kursy na wyższych stopniach również będą dużo bardziej wymagające niż na początku, gdyż na większych głębokościach każdy błąd skończyć się może tragicznie. A ci nurkowie, którzy lubią uczyć, mogą się pokusić o zrobienie instruktorskich uprawnień. Wtedy będą mogli sami wykonywać szkolenia, pokazując podwodny świat następnym pokoleniom nurków.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY