Budownictwo, Nieruchomości

Jak dobrze zaprojektować instalację elektryczną w domu

Korzystanie w wygodny sposób z domu czy mieszkania to konieczność dbania o wiele różnych obszarów. Jednym z nich jest instalacja elektryczna, która nieprawidłowo zaprojektowana potrafi zrobić wiele problemów i kłopotów. Szczególnie w przypadku starszych lokali mogą być problemy z odpowiednią ilością kontaktów i gniazdek, gdyż ileś lat temu nie było aż tak dużej ilości rozmaitych urządzeń do obsługi. I wówczas na podłodze pojawiają się rozdzielki i przedłużacze, które nie tylko nie prezentują się ładnie, lecz również mogą stać się przyczyną potknięcia. Dlatego też jeśli ktoś planuje kompleksowy remont w swoim mieszkaniu albo jest w trakcie urządzania całkiem nowego, to powinien pomyśleć również o tym, żeby odpowiednio przerobić instalacje elektryczne łódź.

Czasami wcale nie trzeba w to wkładać dużo pracy, a można dzięki temu zyskać znacznie więcej funkcjonalności i wygody. W przypadku takich przeróbek ważne jednak będzie to, aby wszystko zrobić zgodnie z istniejącymi zasadami i normami. Wszelkie błędy mogą być bardzo niebezpieczne, i na przykład spowodować pożar czy porażenie. Z tego też powodu tego typu pracami zajmować się powinna wyłącznie doświadczona firma elektryczna łódź, pracownicy której dysponują niezbędnymi uprawnieniami. Zanim jednak ktoś się zabierze za kucie w ścianach, to wcześniej powinien sobie dobrze rozplanować rozkład gniazdek i kontaktów.

W praktyce znajdować się one powinny niedaleko miejsc, w jakich ustawione będą używane urządzenia, a tych w ostatnim czasie raczej nie brakuje. Jeśli chodzi o pokoje i salony na pewno przynajmniej jedno z gniazdek znajdować się powinno obok łóżka, oraz na ścianie, na jakiej będzie wisiał telewizor. Kolejne kilka przyda się w kuchni, w jakiej przeważnie jest czajnik i lodówka, lecz niejednokrotnie i zmywarka, okap czy ekspres do kawy. Dużo uwagi trzeba zwrócić podczas projektowania łazienki, z uwagi na ryzyko zalania wodą. Wszelkie kontakty należy umieszczać w niej w takich miejscach, aby ograniczyć jak najbardziej ryzyko porażenia.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY