ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Zdrowie, Medycyna

Główne zastosowania gumowych wyrobów w przemyśle

Tradycyjna guma jako materiał jest powszechnie wykorzystywana w różnych przemysłowych gałęziach. Każdemu z nas będzie się ona zapewne kojarzyła w pierwszej kolejności z oponami i uszczelkami, lecz tak naprawdę różnych obszarów, w których spotkać można wyroby gumowe będzie znacznie więcej. Poduszki, tuleje, płyty, pasy, tarcze czy odboje to raptem niektóre elementy, które są niezbędne przy najróżniejszych urządzeniach. Guma jako materiał charakteryzuje się tym, że ma dużą elastyczność. Przez to świetnie się nadaje do rozmaitych, ale też i jako elementy pochłaniające energię.

W zależności od wykorzystania guma będzie mniej lub bardziej twarda, będzie się też różnić resztą parametrów. Przykładowo odboje gumowe wymagają tego, żeby użyty materiał był elastyczny i nie odkształcał się trwale, ponieważ powinien absorbować dużo energii, a potem wrócić do pierwotnych kształtów. Odbojnice gumowe stosuje się przeważnie na rampach, ścianach czy nabrzeżach portowych, lecz są powszechnie one używane przy różnego rodzaju drzwiach. Zupełnie odmienne parametry powinny posiadać pasy gumowe. W nich znacznie bardziej od elastyczności liczą się wytrzymałość i trwałość, z tego też powodu guma stosowana do ich produkcji będzie miała całkowicie odmienne parametry.

W przypadku pasów często używa się wzmocnienie siatką lub tkaniną, żeby powiększyć ich wytrzymałość. Zwłaszcza że elementy te często są używane jako transportowe taśmy albo elementy zabezpieczające teren, przez co naprawdę one być muszą solidnie zrobione. Jeszcze inaczej są stosowane płyty gumowe. Te używa się najczęściej jako elementy większych urządzeń, w których są między innymi rozdzielającymi przekładami.

Z uwagi na trudne warunki codziennej pracy, nierzadko w niskich temperaturach, guma powinna być odporna na działanie mrozu oraz bardzo wytrzymała. Wytwórcy gumowych wyrobów, przykładowo takich jak tarcze gumowe, najczęściej pozwalają na szerokie kształtowanie parametrów, zarówno jeżeli chodzi o wymiary jak i pozostałe właściwości, przez co da się je dostosować do określonych potrzeb.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY