ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Zdrowie, Medycyna

Fizjoterapia – najczęściej stosowane zabiegi lecznicze

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych form aktywności sportowej, w praktyce biegają osoby ze wszystkich grup wiekowych. Nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu ani miejsca, wystarczą dobre buty i trochę chęci. Jednak regularne uprawianie takiego sportu jest związane z niebezpieczeństwem wystąpienia urazów, których lekceważenie czasami źle się kończy. I wcale tu nie chodzi o skręcenia czy zwichnięcia, ponieważ w ich przypadku z reguły rozpoczyna się jakieś leczenie. Ale jeżeli pojawi się w kolanie czy stawie biodrowym lekki ból, to wiele osób nie zwraca na to specjalnej uwagi.

A to niekiedy jest zaledwie początek bardziej poważnej kontuzji, którą koniecznie trzeba zaleczyć, żeby nie dopuścić do poważnego urazu. W większości przypadków w zupełności powinna wystarczyć dobrze przeprowadzona fizjoterapia Poznań, która zmniejszy objawy i umożliwi zachowanie ciągłości treningów. W poważniejszych stanach może być potrzebna konsultacja ortopedyczna i wykonanie specjalistycznych badań, na przykład USG czy rezonansu magnetycznego. Umożliwi to lekarzowi ocenienie stanu mięśni, ścięgien i stawów, co będzie ważne przy wyborze leczenia. Najczęściej spotykaną dolegliwością pośród aktywnych biegaczy jest przeciążenie stawów kolanowych.

Wynika to głównie z nieodpowiedniej techniki, lecz również twardego podłoża i niewłaściwego obuwia. Poznań fizjoterapia w takim przypadku przede wszystkim będzie mieć za zadanie odzyskanie prawidłowych wzorców ruchowych i zmniejszenie bólu. Dużo ćwiczeń jest kładzionych na wzmocnienie mięśni, które mają główne znaczenie w czasie biegania. Poza tym fizjoterapeuta powinien pacjenta nauczyć właściwej techniki, co pozwoli zmniejszyć ryzyko powtórnego urazu w przyszłości. Serię zabiegów przeprowadza się w gabinecie, lecz niejednokrotnie pacjent dostanie też ćwiczenia, jakie potem może sam robić w domu. W przypadku tego typu urazów ogromną rolę odgrywa odpowiednia profilaktyka. Jeśli więc ktoś zabiera się za regularne treningi biegania, to powinien się do tego dobrze przygotować.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY