Finanse, Biznes

Faktoring międzynarodowy – na czym polega

Sporo firm w pewnym momencie swojej działalności decyduje się wejść na międzynarodowe rynki. Decyzja tego typu to zawsze duża szansa na rozwój, lecz również i większe niebezpieczeństwo, wiążące się chociażby z zaległościami w płatnościach. Z tego też powodu poszukując różnych możliwości na ograniczenie takiego ryzyka można pomyśleć o takiej rzeczy jak faktoring międzynarodowy opłacalny dla firm.

Idea takiego faktoringu jest analogiczna co na rynku krajowym, to znaczy finansowa instytucja mająca w ofercie taką usługę płaci sprzedawcy kwotę za faktury, a sama ściąga później należności od kontrahentów. Jednak z uwagi na znacznie bardziej zaawansowane przepisy związane z takim handlem nie wszystkie firmy działające na naszym rynku takie usługi udostępniają. Spory wpływ na przebieg procesów mają różnice między przepisami prawnymim a także obowiązujące procedury celne, z tego też powodu tego typu działalność wymagać będzie odpowiedniego doświadczenia na konkretnym rynku. Jakiego nie będzie musiał aż w tak dużym stopniu zdobywać sprzedawca, jeżeli zdecyduje się na taki wyróżniający się eksportowy faktoring.

Oczywiście pewne sprawy proceduralne będą musiały być zachowane, lecz związane bardziej z prowadzonym biznesem, a nie na przykład wierzytelnościami od zagranicznych klientów. Bardzo ważne przy tym jest zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, zwłaszcza że dużo transakcji dotyczy wysokich kwot. Z tego też powodu przed przystąpieniem do faktoringu międzynarodowego konieczna jest dokładna kontrola klienta i ocena jego kondycji finansowej i rzetelności w spłacaniu należności. Uniknąć to pozwoli współpracowania z partnerami, co do jakich istnieją podejrzenia jeżeli chodzi o sprawy rzetelności.

Dodatkowym zabezpieczeniem transakcji jest coraz popularniejszy faktoring pełny, który obejmuje także ubezpieczenie w przypadku niewypłacalności zagranicznego kontrahenta. W takiej sytuacji ryzyko wiążące się z transakcją na siebie bierze firma ubezpieczeniowa, oczywiście za taką usługę trzeba będzie dodatkowo ponieść koszty. Osoby interesujące się tym tematem mogą zajrzeć na stronę https://faktoringoferty.pl/artykuly-i-porady/84-faktoring-eksportowy-finansowanie-i-pakiet-bezpieczenstwa , na której znajdą sporo ciekawych informacji.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY