ARTYKUŁ SPONSOROWANY, Zdrowie, Medycyna

Czyszczenie promieniem lasera jako świetna metoda nieinwazyjnego czyszczenia zabytków

Wraz z upływem czasu na przedmiotach zaczynają się pojawiać najróżniejsze zanieczyszczenia. Szczególnie dotyczy to przypadków, gdy tych przedmiotów się nie używa, wówczas szybko na powierzchni zaczyna być widoczna rdza lub warstwa brudu. Żeby dany przedmiot wrócił do użytkowania, to należy się tej warstwy w jakiś sposób pozbyć.

W przypadku elementów metalowych, pokrytych warstwą rdzy, jeszcze całkiem niedawno używano głównie piaskowanie. Ta technika polega na tym, że powierzchnia przedmiotu uderzana zostaje malutkimi kulkami ze stali, które są rozpędzane do do dużej prędkości. Dzięki temu znajdująca się na wierzchu warstwa nalotów i zanieczyszczeń zostaje skutecznie usunięta, aż do głównego materiału. Jednak z powodu tego, że metoda ta jest dość inwazyjna, to w niektórych przypadkach dojść może do niedużych uszkodzeń struktury. Przy większości elementów żadnego znaczenia to nie będzie miało, lecz znajdą się jednak takie, w przypadku których oczekiwania co do jakości będą dużo wyższe.

Wtedy dużo bardziej korzystne jest czyszczenie laserowe, metoda ta od dawna jest znana na rynku, a aktualnie cieszy się rosnącą popularnością. Wykorzystuje się w niej odpowiednie modele laserów, których moc można w precyzyjny sposób ustalać, dopasowując ją do materiału i czyszczonej powierzchni. Dużą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie będzie ono powodować mechanicznych uszkodzeń. Jednocześnie prace czyszczące wykonuje się dużo wygodniej i szybciej.

Nie ma konieczności demontażu poszczególnych elementów, jak to jest konieczne podczas piaskowania, a praktycznie wszystko można zrobić w dowolnym miejscu. Dzięki temu czyszczenie laserem znacznie lepiej się sprawdzi w każdym przypadku, będzie wygodniejsze, szybciej zrobione, a często również tańsze niż metoda piaskowania. Ze względu na krótki czas impulsu powierzchnie się nie nagrzewają, a wszystko przebiega bez hałasu. Nie jest też przy nim nic potrzebne dodatkowo, na przykład woda, sprężone powietrze czy materiały ścierne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY